Budowa domu i geodeci

żdy geodeta pracuje zwykle zarówno za biurkiem, jak i w terenie. Praca w terenie polega na wykonywaniu nowych pomiarów oraz wyznaczaniu miejsca budowy nowych domów i dróg. Geodeci pojawiają się czasami u właścicieli tych posesji,

Budowa domu i geodeci Wszelkie usługi geodezyjne są potrzebne na różnych poziomach na prawie każdym etapie inwestycji. Dlatego warto szukać i korzystać z usług profesjonalistów.

Usługi geodezyjne w terenie

Każdy geodeta pracuje zwykle zarówno za biurkiem, jak i w terenie. Praca w terenie polega na wykonywaniu nowych pomiarów oraz wyznaczaniu miejsca budowy nowych domów i dróg. Geodeci pojawiają się czasami u właścicieli tych posesji, które znajdują się obok drogi i sprawdzają, czy będzie ona mogła zostać poszerzona zgodnie z obowiązującym prawem.

Przede wszystkim będą musieli dowiedzieć się, czy właściciele posesji wyrażają zgodę na przeznaczenie kawałka swojej ziemi pod budowę drogi publicznej. Następnie wykonają pomiary drogi i na tej podstawie będzie można stwierdzić, czy może ona być bezpieczna. Inne pomiary drogi będą wykonywane w czasie jej użytkowania w razie pojawiającej się potrzeby, np. w odpowiedzi na dużą liczbę wypadków, do których dochodzi na takiej drodze.


Samodzielna działalność geodezyjna

Każdy bardziej doświadczony geodeta może prowadzić własną działalność gospodarczą. Założenie firmy geodezyjnej nie różni się zbytnio od założenia jakiejkolwiek innej firmy. Trzeba dysponować gotowym planem działalności firmy, otrzymać wszelkie zgody na jej otwarcie oraz przedstawić jakieś plany rozwojowe, jeżeli właściciel firmy stara się o kredyt na rozkręcenie własnego interesu.

Firma geodezyjna, w zależności od swojej wielkości, może przyjmować zlecenia pochodzące od osób prywatnych oraz urzędów miasta i deweloperów. Taka firma geodezyjna może, więc, zajmować się rysowaniem planów działek oraz domów, a także bloków mieszkaniowych i dróg. Zamówienia na usługi geodezyjne można składać telefonicznie i emailowo oraz osobiście w siedzibie firmy.


Co cechuje geodetę?

Matematyczni i analityczny umysł, dokładność i sumienność to z pewnością cechy dobrego geodety, którym nie każdy może zostać. To praca, która tylko z pozoru jest prosta, jednak to naprawdę ciężki zawód, o czym można się przekonać choćby czytając podręcznik do tego przedmiotu.

Słowa takie jak osnowa, tachimetria czy triangulacja to tylko niektóre terminy, które spotkamy w takiej literaturze. Jednak to nie terminologia, a jej zastosowanie stanowi największy problem. Masa wzorów, standardów oraz wyliczeń sprawia, że to nauka dla naprawdę lubiących wyzwania. Co nie oznacza, że się nie opłaca.