Fotografia ślubna Gorzów

Polecam

Tacy fotograficy

Fotografia ślubna Gorzów Fotografia ślubna to nie jest zbyt dobrze postrzegana dziedzina wśród fotografów profesjonalistów.

Najczęściej odbierana jest jako tak zwana "chałtura", nie ma miejsca na artystyczną...finezje, bo trzeba zadowolić klienta.

Ale to nie do końca prawda. Dobry fotograf (portrecista) potrafi z czegoś tak komercyjnego i "przaśnego", jak fotografia ślubna zrobić coś wyjątkowego. Tylko, że tacy fotograficy bardziej się cenią i nie narzekają na brak klientów - rezerwować trzeba z dużym wyprzedzeniem.

Jednak pamiętajmy, ze zdjęcia ślubne mają być pamiątką nie tylko na całe życie, ale i pokolenia - jak się ogląda wytwory niektórych "artystów", to naprawdę jest się czego wstydzić.
Ten jeden raz w życiu, warto sprawę przemyśleć, pooglądać portfolia wielu fotografów zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Jeszcze jedna ważna uwaga - nie zawsze to, co widać na stronie internetowej dobrze prezentuje umiejętności fotografa - najlepiej, jeśli oprócz standardowej galerii jest jeszcze blog, gdzie wrzucane są na bieżąco efekty pracy.

Ba, zdarza się nawet kradzież cudzych zdjęć i podpisywanie własnym nazwiskiem. Przede wszystkim ustalmy budżet, jakim dysponujemy.

Czasem warto zrezygnować z czegoś (na przykład z zaproszenia dalekiej rodziny), aby więcej przeznaczyć na zdjęcia.

Jednak rzeczywistość wygląda inaczej - to najczęściej na fotografii ślubnej oszczędza się najczęściej.
A jakie są skutki? Zdjęcia źle technicznie wykonane, dziwne plenery, czy też po prostu nieudane kadry.

I będzie się bronić

Pozostajemy w temacie fotografii ślubnej.
Ten artykuł będzie dla tych, którzy mają większe wymagania.

Jeśli zależy wam na naprawdę dobrych fotografiach ślubnych, to czeka was wyzwanie. Jak pisałam, poziom większości fotografii ślubnych jest dość niski.

nie cieszy mnie to, ponieważ warto promować dobrą fotografię i uwrażliwiać ludzi.

Niestety, zbyt wielu fotografów o fotografii często nie wie nic.
Kadry centralne, prześwietlenia, fatalny dobór światła, czy też sztuczne pozy pozujących par, tworzą mieszankę nie do zniesienia.

A do tego fatalna obróbka zdjęć, która wielu fotografów kwalifikowałaby do tytułu "mistrzów Photoshopa". To tyle, jeśli chodzi o fakty.

Prawdę mówiąc, nie brakuje na szczęście niezłych fotografów ślubnych, którzy robią całkiem ładne zdjęcia - naturalne kadry, dobre oświetlenie, przemyślane sesje.

Do tego minimalna obróbka, lekki retusz, korekcja światła, czy nasycenia - do tego nawet nie trzeba Photoshopa! Pamiętajmy - dobre zdjęcie broni się samo.
I będzie się bronić z upływem czasu, natomiast kiczowate przeróbki w Photoshopie będą po prostu powodem do wstydu. Warto to wziąć pod uwagę.

Jedna ważna kwestia

Jak wybrać fotografa na swój ślub i czym się kierować? Obecnie łatwiej jest wybrać dobrego fotografa, ponieważ wystarczy wpisać odpowiednią frazę w Google i znaleźć kilka stron internetowych, zawierających portfolio konkretnego fotografa.
Przeglądamy galerię i decydujemy czyje zdjęcia podobają nam się najbardziej. To wydaje się proste.
Ale wiadomo - jest jeszcze kwestia ceny oraz terminu.
Zazwyczaj naprawdę dobrzy fotograficy mają napięty grafik i trzeba odpowiednio wcześniej zarezerwować termin. Jedna ważna kwestia - niestety, ale nie zawsze zdjęcia znajdujące się w internetowej galerii świadczą o poziomie artystycznym autora.
To się czasami zdarza, że niektórzy po prostu kradną prace innym i podpisują się pod tym.
Dobrze jest to dokładnie sprawdzić - koniecznie zanim podpiszemy umowę, przejrzyjmy opinie w internecie, albo znajdźmy profil autora na jednym z portali fotograficznych.
Najlepsi dbają o swoją renomę i zależy im na szerokim odbiorze swoich prac.

Przecież fotografia ślubna również jest sztuką! Mimo, że użytkową.

Zdjęcia ślubne można podzielić

Fotografia ślubna dzieli się na kilka typów - mamy zdjęcia z przygotowań, z uroczystości, z wesela i plenerowe.
Ciężko stwierdzić, czy warto płacić za każdy rodzaj. Z wyjątkiem sesji plenerowych, zdjęcia mają specyfikę reportażu.

To wymaga od fotografa wiedzy, sprzętu i talentu w tej dziedzinie.

Wielu robi bardzo dobre sesje pozowane, ale reszta fotografii ma już gorszy poziom. Jeśli chcemy wydać mniej, jednak ciągle mieć wyjątkowe zdjęcia, warto wybrać tylko sesję plenerową - po pierwsze łatwiej uzgodnić termin, po drugie zaoszczędzimy pieniądze. A zdjęcia z pozostałych etapów uroczystości może zrobić ktoś z rodziny. Doradzam tę opcję, ponieważ jeśli mamy do wyboru taniego (czyli najczęściej kiepskiego) fotografa, który zrobi wszystkie rodzaje fotografii, a droższą usługę profesjonalisty, ale w ograniczonym zakresie - naprawdę, warto zdecydować się na to drugie. Korzystniej posiadać JAKIEŚ dobre zdjęcia, niż WSZYSTKIE słabe, lub co najwyżej przeciętne.

Nie zapominajmy - to nie aparat robi zdjęcia, tylko człowiek!

wynajęcie prawdziwego fotografa

Fotografia ślubna - zajęcie dla amatorów, czy profesjonalistów? Niestety - kilka lat temu przyszła moda na lustrzanki. Pojawiły się modele z uproszczonymi funkcjami, z lekkiej plastikowej obudowy, z niewielkimi gabarytami. I nagle na rynku zrobiło się ciasno - przecież skoro mam taki super aparat, to mogę na tym zarobić, robiąc super zdjęcia na ślubach (no przecież wiadomo - super aparat sam robi super zdjęcia!) Bardzo niefajna sytuacja.

Bo ktoś, kto posiada talent i umiejętności (niesamowite - ale fotografia nie polega na naciśnięciu spustu migawki!) musi konkurować z kimś, komu wydaje się, że jest profesjonalnym fotografem, ponieważ posiada lustrzankę. Niestety - efekt jest taki, że wielu ludzi daje się nabrać.

Bo to przecież dwa, albo nawet trzy razy taniej, niż wynajęcie prawdziwego fotografa! Każdy kto podchodzi z pasją do robienia zdjęć ślubnych wie, jak wiele można stracić.
Bo to wymaga poświęcenia wielu godzin, niemałych środków zainwestowanych w sprzęt i przede wszystkim - dużego talentu, żeby pokazać to co w dniu brania ślubu jest najważniejsze.
Naprawdę - talentu nie kupi się za 300zł plus koszt fotoksiążki.

Rynek jest wolny

Fotografia ślubna w ujęciu technicznym to również temat warty poruszenia.
No to jedziemy. Jak wspominałam, mimo że poziom większości fotografii ślubnych jest ogólnie raczej niski, to zdarzają się również zdjęcia wybitne.
O czym należy pamiętać, to fakt, że nie najlepszy sprzęt robi zdjęcia, tylko fotograf, który ma jakieś doświadczenie, pasję i talent. To są trzy najbardziej istotne czynniki.
Nie zapominajmy, że fotografia jest częścią sztuki.
W wielu wypadkach ma charakter użytkowy, ale powinna reprezentować pewien poziom. Oczywiście nie mam tutaj na myśli amatorskich ujęć, czy tez fejsbuczkowych fotek.
Chodzi mi o to, ze jeżeli ktoś za te zdjęcia płaci, to powinny być dobre - koniec kropka.
A często wśród tzw.

profesjonalistów, poziom jest słabszy, niż ambitniejszych amatorów, którzy na fotografii nie zarabiają.

I tak nie powinno być. Jednak rynek jest wolny, ktoś za te zdjęcia przecież z własnej woli zapłacił. No właśnie...

jednak nie zawsze jest to takie uczciwe.

W internecie można znaleźć opowieści wielu par, które zostały zwyczajnie oszukane, bo fotograf pokazał im zdjęcia, które tak naprawdę nie są jego autorstwa.
I na tej bazie Państwo Młodzi podjęli decyzję o zatrudnieniu. Smutne, ale to się zdarza.
Z tego powodu należy dokładnie zweryfikować danego fotografa, bo naprawdę złe zdjęcia mogą zrujnować ten ważny dzień.

.