Kredyt - jak mądrze podjąć decyzję

nokrotnie głównym kryterium decyzyjnym w tej sprawie jest cena takiej usługi. Co prawda, taka porada jest udzielana zwykle w przypadku kredytów opiewających na wysokie kwoty, to znaczy na przykład kredytów mieszkaniowych czy kredy

Kredyt - jak mądrze podjąć decyzję

Czy usługi doradcy kredytowego są drogie?

Wiele osób zastanawiających się nad zaciągnięciem kredytu zastanawia się, czy warto skorzystać z usług doradcy kredytowego. Niejednokrotnie głównym kryterium decyzyjnym w tej sprawie jest cena takiej usługi. Co prawda, taka porada jest udzielana zwykle w przypadku kredytów opiewających na wysokie kwoty, to znaczy na przykład kredytów mieszkaniowych czy kredytów na zakup działki budowlanej. W przypadkach zadłużenia sięgającego kilku tysięcy mało kto decyduje się na taką poradę, ponieważ wiążące się z takim kredytem niebezpieczeństwo jest o wiele mniejsze. Z drugiej strony cena usług w zakresie doradztwa kredytowego jest uzależniona również od kwoty kredytu.


Beznadziejne przypadki klientów para banków

Uniknięcie kłopotów związanych z niekorzystną umową kredytową jak się okazuje wcale nie jest takie proste. Wiele osób nabiera się na przeróżne chwyty marketingowe ze strony instytucji para bankowych, które oferują niezwykle korzystnie rozłożone raty kredytu i podejrzanie niskie oprocentowanie. Chociaż może to okazać się pozornie doskonałą ofertą to zwykle klienci takich instytucji uważają się po fakcie za osoby w beznadziejnej sytuacji. Zapisy drobnym druczkiem w umowie sprawiają, że klient niejednokrotnie tak naprawdę nie wie, co podpisuje i może zawiązać naprawdę niekorzystną umowę. Dlatego przed podjęciem takiej decyzji udać się do doradcy kredytowego, który może bardzo pomóc zwłaszcza, jeśli chodzi o kredyt na dużą sumę.


O karcie kredytowej

Karta kredytowa ? karta płatnicza, której wydanie jest związane z przyznaniem limitu kredytowego przez wydawcę karty, np. bank. Operacje wykonane przez posiadacza karty rozliczane są w ramach przyznanego limitu.

Zwykle do wydania karty kredytowej nie jest potrzebne posiadanie rachunku płatniczego u wydawcy. Okresowo (co miesiąc) wydawca karty (np. bank) przysyła posiadaczowi karty wyciąg (zestawienie transakcji) z dokonanych operacji wraz z informacjami dotyczącymi spłaty. Limit kredytowy związany z kartą jest zazwyczaj oprocentowany wyżej niż linie kredytowe przyznawane do rachunków bieżących/oszczędnościowo-rozliczeniowych.

Z kartą kredytową związany jest okres bezodsetkowy (grace period). Oznacza to, że jeżeli posiadacz karty spłaci 100% zadłużenia wykazanego przez bank na zestawieniu transakcji to nie zapłaci odsetek od kredytu kartowego. Grace period dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych. Od transakcji wypłaty gotówki, np. w bankomatach, odsetki trzeba zapłacić w każdym przypadku (za każdy dzień do dnia wypłaty środków).

Banki mogą naliczać opłaty za posiadanie karty kredytowej nawet w przypadku, jeśli posiadacz karty w ogóle nie korzysta z przyznanego limitu kredytowego1. Motywem zachęcającym klientów do posiadania kart kredytowych są proponowane przez wydawców kart systemy premiowe, np. różnego rodzaju programy punktowe, w których klient za każdą wykonaną kartą kredytową transakcję otrzymuje punkty wymienne na nagrody.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_kredytowa