Nie ponoś niepotrzebnego ryzyka - przygotuj się przed wejściem na szlak

zostanie jakaś awaria sprzętu powstała nie z winy użytkownika, to będzie można liczyć na jego bezpłatną wymianę. Dodatkowo w ciągu siedmiu dni można zwrócić do sklepu sprzęt wspinaczkowy, który okazał się nam jednak niepotrzebny.

Nie ponoś niepotrzebnego ryzyka - przygotuj się przed wejściem na szlak

Zwrot sprzętu wspinaczkowego

Każdy dobry sklep ze sprzętem wspinaczkowym udziela gwarancji na jego sprawne działanie. Jeżeli w czasie trwania gwarancji stwierdzona zostanie jakaś awaria sprzętu powstała nie z winy użytkownika, to będzie można liczyć na jego bezpłatną wymianę. Dodatkowo w ciągu siedmiu dni można zwrócić do sklepu sprzęt wspinaczkowy, który okazał się nam jednak niepotrzebny. W innych przypadkach można będzie dokonać jego płatnej naprawy, także na terenie sklepu, w którym został zakupiony. Dzięki temu można liczyć na fachowe podejście i naprawę dokonaną przez osobę, która dokładnie zna zakupiony przez nas wcześniej sprzęt. W niektórych sklepach będziemy mogli także liczyć na różne rabaty, jeżeli będziemy dokonywać w nich częstych zakupów, a do tego jeszcze napraw.


Czy wspinaczka jest dla ciebie?

wspinacze powinni mieć dobre poczucie równowagi i gibkość.
ze względu na konieczność częściowego przynajmniej przenoszenia ciężaru własnego ciała siłą rąk, predysponowani są osobnicy raczej szczupli, u których siła względna (stosunek siły do ciężaru ciała) jest jak największa, np. leptosomicy według typologii Kretschmera. Stąd utrzymanie niskiej wagi jest przedmiotem ciągłej troski dla osób zajmujących się wspinaniem poważniej niż tylko rekreacyjnie.
do wspinaczki skalnej potrzebne są silne palce i mięśnie obręczy barkowej.
do wspinaczki górskiej, a w szczególności wysokościowej, wymagana jest doskonała wydolność fizyczna.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Wymagania_psychofizyczne


Podstawowe fakty

Wspinacze najczęściej wspinają się na kamienie, skałki, czy góry zbudowane z różnego rodzaju skały: piaskowca, zlepieńca, wapienia, łupka czy granitu.

Alternatywą dla naturalnych form skalnych są sztuczne obiekty wspinaczkowe, służące jako miejsce treningu, a także ? coraz częściej ? areny zawodów. Z braku takich miejsc, zainteresowanie wspinaczy wzbudzają również murki, ściany budynków, pomniki, mosty ? ten rodzaj wspinania znany jest jako urban climbing lub buildering.

Ze względu na kąt nachylenia (nastromienie), teren wspinaczkowy może być połogi, pionowy, przewieszony, a nawet stanowić sufit (przez wspinaczy określany mianem dachu).

Trudności pokonywanego terenu opisuje się skalą trudności, a przebieg drogi wspinaczkowej za pomocą opisu drogi (tzw. topo).

Najczęściej wspinaczka odbywa się w górę, przemieszczanie się w poziomie nazywamy trawersowaniem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Teren_dzia.C5.82ania