Co ciekawego można robić w górach?
Miejscowości górskie to świetny wybór na wakacje dla wielu osób. Najbardziej taka propozycja spodoba się z pewnością tym, którzy lubią silne emocje oraz czynnie uprawiają różne sporty. Tylko w takim miejscu możemy oddawać się wspinaczce, jednak warto się do tego odpowiednio przygotować i zaplanować wszystko już przed wyjazdem. Warto sprawdzić odpowiednie miejsca oraz dowiedzieć się, co należy ze sobą zabrać, ponieważ dzięki temu wszystko przebiegnie bez problemów i zakłóceń. Wspinanie sie po górach to rozrywka dla wytrwałych, jednak jest to z pewnością niezapomniane przeżycie, którego warto doświadczyć. Można na taką trakcję wybrać się samemu lub w towarzystwie innej osoby.
Co może się przydać do wspinaczki?
Czy na wspinaczkę można wybrać się bez przygotowania i bez specjalnego sprzętu? Nigdy nie powinniśmy tego robić! Zawsze konieczne jest przeszkolenie raz zdobycie odpowiednich umiejętności, a ponadto bardzo ważne są także akcesoria, które mogą ułatwić nam wspinanie oraz sprawić, że przebiegnie ono bezpiecznie i bezproblemowo. Jeśli taka rozrywka jest naszą pasją, można zakupić potrzebne sprzęty wspinaczkowe w sklepie sportowym i zabierać je na wczasy. Jeśli jednak dopiero zaczynamy swoją przygodę i nie jesteśmy pewni, czy przypadnie nam ona do gustu, lepiej będzie sprzęt wypożyczyć i nie wydawać od razu majątku na niektóre rzeczy. Może się okazać, że to zajęcie nie będzie dla nas odpowiednie.
Ważna sprawa - kwestia ryzyka
W powszechnym (chociaż błędnym) mniemaniu, największe ryzyko we wspinaczce związane jest z ekspozycją. W rzeczywistości, ekspozycja sama w sobie nie stanowi zagrożenia, gdyż wspinacze zabezpieczają się przed skutkami potencjalnego odpadnięcia za pomocą asekuracji (o ile nie zdecydują się na wspinanie bez jej użycia).
Faktyczny poziom ryzyka zależy głównie od rodzaju uprawianej działalności oraz umiejętności wspinacza. Ryzyko wypadku na sztucznej ścianie czy w skałkach jest niewielkie, o ile nie popełni się jakiegoś poważnego błędu. W górach, zwłaszcza wyższych, zagrożenia obiektywne w postaci nagłych zmian pogody, lawin kamiennych, śnieżnych czy lodowych sprawiają, że ryzyko wypadku jest większe.
Ponadto, ryzyko przy wspinaniu z asekuracją zależne jest też od jej charakteru ? użycie stałych punktów asekuracyjnych, takich jak spity i ringi ? znacznie je zmniejsza, gdyż wytrzymałość każdego prawidłowo utworzonego punktu wynosi ponad 20 kN (~2t). Natomiast wspinanie się na własnej asekuracji, z użyciem m.in. haków i kości, jest znacznie bardziej niebezpieczne, gdyż nie wszędzie daje się odpowiednio osadzić asekurację i ryzyko wypadnięcia punktu asekuracyjnego jest znaczne.
Najistotniejsza różnica w niebezpieczeństwie pomiędzy wspinaczką a innymi dziedzinami działalności ludzkiej leży nie w wielkości zagrożenia wypadkiem, ale w jego najczęściej bardzo poważnych, często terminalnych, konsekwencjach. Co więcej, w razie wypadku lub załamania pogody w górach zarówno zespół, jak i samotny wspinacz, jest w większym stopniu zdany sam na siebie ? względnie na długotrwałe oczekiwanie na akcję ratowniczą, najbliżsi ludzie mogą się bowiem znajdować w znacznym oddaleniu.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wspinaczka#Ryzyko